WEINVIERTEL DAC R.2019, GUT KELLERSTÖCKL

    Veltín k naší "širší vlasti" prostě patří! Až bych řekl, že je to doslova synonymum pro dolnorakouskou vinařskou oblast Weinviertel. Ostatně jedinou odrůdou, která může být v tomto regionu označena zkratkou DAC (Districtus Austriae Controllatus - velmi volně přeloženo jako "Typické víno daného regionu") je právě Grüner Veltliner. V celém Rakousku zabírá 31% všech vinic, ve Weinviertelu dokonce 48% všech vinohradů! Netřeba dodávat, že je to v obou případech suverénně první příčka.
    "DéÁCéčko" má ve svém portfoliu i Horst. Hrozny na něj pocházejí ze třech vinic - Tenn, Feldeln a Saurüssel. Finální víno v láhvi není z jedné konkrétní vinice, tzv. "single vineyard", ale obsahuje hrozny ze všech tří zmíněných v takovém poměru, aby byla vytvořena kompozice, odpovídající typickému a předepsanému charakteru DAC.
    V barvě jiskrné, světle zelenožluté s krásnou vizkozitou. Na vůni středně intenzivní, ovocné s typickým aroma zelených jablíček a citrusového ovoce a nezbytnou kořenitostí bílého pepře. Na chuti přesně odpovídá charakteru DAC - ovocné, svěží s charakterem sadového ovoce a živou, šťavnatou kyselinkou. Delší dochuť v pikantním, kořenitém tónu a citrusového ovoce.
Víno k jídlu nebo jídlo k vínu? Zde rozhodně Wienerschnitzel s pikantním vídeňským bramborovým salátem a rukolou. A pro takové to domácí popíjení určitě polotvrdý sýr sladšího charakteru, např. švýcarský Emmentaler.
    Cena? 200,-Kč je plně odpovídajících a když mi dáte vědět, bude váš! ;)