Šestnácté DAC v Rakousku. Poprvé pro sladké víno!

    Pro začátek: co znamená DAC? Districtus Austriae Controllatus (DAC) je zákonné označení původu pro regionálně typické Qualitätswein z Rakouska. Pokud je tedy název vinařské oblasti spojen s písmeny DAC na etiketě vína, může si být spotřebitel jistý, že obdrží typické víno daného regionu.  Víno s tímto označením lze vyrábět pouze z odrůd vinné révy specifikovaných pro tuto oblast a musí splňovat všechny požadavky nařízení. V současnosti je v Rakousku šestnáct vinařských oblastí DAC. 
 
    A teď už k novému DAC. Jeho název je "Ruster Ausbruch DAC" a do tohoto označení se dostalo proslulému sladkému vínu ze západní strany Neziderského jezera v okolí města Rust.
    Ruster Ausbruch DAC musí splňovat požadavky na kategorii Trockenbeerenauslese (výběr z bobulí) a může být vinifikováno z jedné nebo více bílých odrůd. Lze použít pouze ručně sbírané bobule infikované botrytidou a sklizené v městě Rust. Minimální hmotnost moštu je 30 ° KMW a sladké víno musí být rovněž vinifikováno a lahvováno v Rustu.
 
    Chris Yorke, generální ředitel Rakouské rady pro marketing vína (AWMB), k tomu dodává: "Ruster Ausbruch je jedinečnou a charakteristickou součástí našeho rakouského dědictví. Skutečnost, že je nyní právně chráněno označením DAC, je důležitým krokem na naší cestě k propagaci regionálně typických vín."
 
Originální tiskovou zprávu si můžete přečíst na tomto odkazu.