SAUVIGNON r.2019, POZDNÍ SBĚR Z VÍNO J.STÁVEK

    Sauvignon je stará odrůda, původem z Francie, ale přesah má do většiny vinařských oblastí světa. V ČR se pěstuje od počátku padesátých let minulého století. V současné době se jedná u nás o sedmou nejpěstovanější odrůdu, která zabírá cca 7,5% všech bílých vinic (972ha). Zároveň je na 6. místě v nejvysazovanějších bílých odrůdách.

    V oblasti Velkopavlovické, ze které pochází i ten z Vinařství J. Stávek, zabírá plochu 210 hektarů. Honza Stávek je známý specialista na Frankovku, což je jeho signifikantní odrůda. Ale to neznamená, že jeho ostatní vína jsou "pod laťkou". Důkazem je tento Sauvingnon ročníku 2019 v pozdním sběru z viniční tratě Stará Hora, který získal v roce 2020 velkou zlatou medaili na nominační soutěži Národní soutěže vín Velkopavlovické podoblasti. Velká zlatá na této soutěži znamená bodový zisk nad 90 bodů ze stobodové stupnice, což už je opravdu hodně. V následném klání o pozici v Salónu vín mezi 100 nejlepší vína ČR zůstal těsně před branou a s přehledem se umístil se stříbrnou medalií v druhé stovce nej vín ČR. Což není vůbec špatné, naopak - je to velmi dobrý výsledek, když uvážíme tu obrovskou konkurenci.

     Na barvě je víno světle žluto-zelené s atraktivními, třpitivými odlesky.
    Na vůni je velmi jemné, delikátní, až nesmělé. Je zapotřebí mu dát trochu času, aby se "rozjelo". Poté vás ovšem zaujme krásná vůně broskve a angreštu, jemně podpořena kořením a doplněna charakteristickou aromatikou zrání v sudu. Při zrání tohoto Sauvignonu byla použita kombinace akátového a dubového sudu, ovšem v takové míře, která "nepřetlačuje" typické ovocné tóny.
    V chuti je ze začátku opět jemný, až zakřiknutý. Po chvíli ovšem objevíte ideální souhru s vůní - čerstvě natrhané broskve, jemný černý rybíz, šťavnatost, lehká kořenitá pikantnost, svěžest a vše opět doplněno o charakter použitých sudů. Jedná se o velmi povedené souznění. O to působivější je fakt, že toto víno potřebuje ve skleničce trochu času, aby se ukázalo jak ve vůni, tak v chuti v celé své kráse. Proto vás nebude nudit po celou dobu své společnosti. A aní vás naopak nezahltí na první dobrou opojným aromatem a "nabušenou", až nepřirozeně vyumělkovanou chutí. Bude vás neustále, velmi decentně nutit objevovat své nuance a finesy.

A co k němu? Jako doprovod bych jemnější kozí sýr, z teplé kuchyně si určitě bude rozumět např. se pstruhem na bylinkovém másle a medvědím česneku či s kuřecím steakem se sušenými rajčaty.

    Zakoupit jej můžete v e-shopu www.obchod-mikwine.cz v ceně 270,-Kč /láhev (téměř stejně jako u vinaře). Osobně k vyzvednutí pak v Hostinci u Vlachů v Jamném - za tu samou cenu :) A nezapomeňte: život je příliš krátký na to, abychom pili špatná vína!

MiK, 8.5.2021