SAUVIGNON 2017 A RYZLINK RÝNSKÝ 2016, POZDNÍ SBĚRY OD KAMILA PROKEŠE

    Už hodně vody (vína) uplynulo od posledního příspěvku. Inu, nový rok je tu a s ním samozřejmě i nějaké to předsevzetí. Třeba více psát o vínech. Tak to pojďme rychle využít, než zase opadne.  Dovolte tedy, abych pokračoval v představení vín Kamila Prokeše z Velkých Němčic. V předchozím příspěvku jsme si představili jednak jeho jako velmi činorodou osobu a samozřejmě také jeho vinařství. Taktéž proběhlo bližší seznámení s dvěma jeho víny, konkrétně Rulandským bílým 2015 a Tramínem červeným 2017 ve výběru z hroznů. A nyní nadešel čas na Sauvingon v ročníku 2017 a Ryzlink rýnský 2016, obé v pozdním sběru. Obě vína pocházejí z viniční tratě Punty, která se nachází v katastru Velkých Němčic. Tato trať má humózně-sprašovitý typ půdy a honosí se ideální orientací na jih a jihozápad. Pojďme tedy blíže mrknout, jak se tyto podmínky promítají do Kamilova Sauvignonu a Ryzlinku rýnského.

 

    Sauvignon je v ročníku 2017 a v kategorii pozdní sběr, suché. Víno na vás čeká v láhvi burgundského typu, uzavřeno kvalitním typem přírodního korku.  Ve vzhledu má lehce sytější zlato-žlutou barvu a při zatočení sklenicí na stěnách tvoří krásnou viskozitu. Vůně je čistá, středně plná, intenzivnější s ovocně-bylinným charakterem, nejvíce připomínající broskve a lehce kopřivy. Patrný je i lehký nádech do  hluchavek. Vůně je celkově příjemná a komplexní. V chuti je víno čisté, středně intenzivní, svěží, pikantní s charakterem černého rybízu a bezu. Rozhodně vás zaujme i typická sauvignonová divokost a nespoutanost, přesně odpovídající mateřskému, francouzskému slovu, ze kterého název odrůdy vznikl, tedy „sauvage“ – divoký. Závěr je středně dlouhý a krásně koresponduje ovocně-bylinnou stopou, která je i ve vůni.

 

 

    Ryzlink rýnský je v ročníku 2016 v kategorii pozdní sběr, taktéž suchý. Stejně jako u Sauvignonu, i zde je použita burgundská láhev a kvalitní uzávěr z přírodního korku.  Ve vzhledu je čisté a průzračné. Už barva staršího zlata s lehce měděným odstínem napovídá pokročilejší nazrálosti, byť se jedná pouze o rok starší víno než to předchozí. Stékání vína po vnitřní straně sklenice, čili viskozita, je velmi dobrá. Vůně je čistá, stále příjemně svěží s květinovo-ovocným charakterem. Dominuje zde lipový květ, broskve, postřehnout můžete i lehký náznak medu, hlohu a stopu minerality. Vůně je komplexně harmonická a vyvážená. V chuti je čisté, plnější a příjemně kulaté. Charakterem chutě je ovocné, ponejvíce připomínající broskve. Jako ve vůni, tak i zde si drží příjemnou svěžest s lehce pikantní kyselinkou a příjemně zakomponovanou mineralitou. Dochuť je krásně dlouhá s lehkým medovým náznakem.

 

    Obě jsou to vína, která svými vlastnostmi odpovídají vínům středoevropským. Mají svůj styl, charakter a na nic si nehrají. Byť se nejedná o vína tak plná a expresivní, jako byly v předchozím příspěvku Rulandské bílé a Tramín červený ve výběrech z hroznů, rozhodně to nejsou vína druhé kategorie. Jsou to vína příjemně pitelná, která Vám budou příjemným společníkem při relaxaci a odpočinutí si po náročném dni. Nebudou si vyžadovat tolik pozornosti, spíše budou v roli perfektního sluhy, který vám není stále na očích, ale ví, kdy se má zjevit a být vám maximálně nápomocen. Každé víno má prostě svoji úlohu a proto díky Bohu za tu rozmanitost.

MiK, 17.1.2019