SÄMLING 88 2015, WEINGUT EBINGER

    Odrůda Scheurebe není v našich končinách příliš známá. Řekl bych dokonce, že v kruzích běžných spotřebitelů vůbec. Scheurebe je odrůda, kterou vyšlechtil Dr. George Scheu v Německu, ve šlechtitelské stanici v Alzey v roce 1916. Jedná se o křížence Sylvaneru a Rieslingu. Odrůda byla šlechtěna pod názvem Sämling 88, ovšem v roce 1945 byla přejmenována na Scheurebe. V Rakousku se ale stále setkáte s jejím šlechtitelským názvem. Jedná se o odrůdu, která je vcelku náročná na plochu a ani její výnos není velký. V domovském Německu se pěstuje na 1.414 ha, což je asi 1,4% všech vinohradů. V Rakousku pouze na 314 ha, což je 0,8% ze všech vinic a ve Weinviertelu, odkud pochází tento, je dokonce jen na necelých 32 hektarech. Přesto se jedná o jeden z úspěšných německých kříženců. V rozsahu pěstování je třetí, hned za Müler Thurgau a Kernerem.

    Weingut Wittman je rodinné vinařství, jež se nachází v rakouském Poysdorfu a v portfoliu má osm bílých a dvě červené odrůdy. Jejich Scheurebe (po „jejich“ Sämling 88) je jednou z nich. Víno je v lahvi tvaru bordeaux, uzavřené šroubovým uzávěrem.  Ve vzhledu je světle žluté s lehkým zlatavým odstínem a jemně zelenkavými odlesky. Vizkozita je velmi dobrá. Ve vůni je čisté, středně intenzivní s charakterem sadového ovoce a dotekem citrusového ovoce, zejména grapefruitů. Cítit je i typická mineralita, jež se často projevuje ve vínech z Weinviertelu. Patrná je už i lehká nazrálost, ne nepodobná starším rieslingům. V chuti je čisté, jemně delikátní, příjemně pikantní, s jemnou a dobře zakomponovanou kyselinkou, ovocného charakteru, připomínajícím zralá zelená jablka či angrešt, ovšem podpořena lehkou pepřnatostí. Delší dochuť je nasládlá, ale přitom lehounce grepově pikantní.

    Jedná se o víno, které vzhledem ke svému ročníku (2015) si stále udržuje svoji příjemnou svěžest. Dle vůně bych očekával víno říznější. Vůně je provokativnější, slibující sušší, více pikantnější víno. V chuti je ale příjemně harmonické, ovocné, vybízející k dalšímu napití. Určitě si jej dokážu představit k jemnějším typům polotvrdých sýrů, např. Emmentaller či Gouda.

    Sämling 88 ročníku 2015 od Ebingera už zřejmě nekoupíte. Bohužel si nepamatuji, kde jsem k němu přišel a jak dlouho dlel ve sklepě. Vím ovšem, že to byla láhev první a zároveň poslední. V tomto případě dělím vína na dvě kategorie: naštěstí už byla poslední / bohužel už byla poslední. Tento Sämling 88 spadá do té druhé kategorie. Dokázal bych si představit jich ještě pár mít.

    Pokud tedy někde ve vinotéce narazíte na Scheurebe nebo Sämling 88, vyzkoušejte. Ale ověřte si, že jej lze ještě doobjednat. To kdyby náhodou zachutnal :)

MiK, 3.3.2018