MERLOT r.2017, VÝBĚR Z BOBULÍ, KAMIL PROKEŠ VINAŘSTVÍ

    I když současné jarní teploty začínají spíše nahrávat bílým vínům, stojí za to se podívat na tento Merlot ročníku 2017 ve výběru z hroznů z Kamil Prokeš vinařství​. Nejen proto, že jej máme v Hostinec u Vlachů​ nabídce jak k objednání ke stolu tak i ke koupi s sebou (ceník zde), ale proto, že se jedná o fakt dobré víno.
    Merlot pochází z Francie a vznikl samovolným křížením odrůd Cabernet Franc a Madlenka modrá. V Bordeaux je zdokumentována již od 14.stol. U nás je 10. nejpěstovanější odrůdou s rozlohou 2,3% (125ha) ze všech modrých vinic.

Pojďme tedy k tomu od Kamila Prokeše.
    Ve vzhledu je jeho Merlot čistý s krásnou rubínovou barvou a velmi dobrou vizkozitou.
    Na vůni je víno taktéž čisté, hluboké, živé s plnějším charakterem bobulového ovce - nejvíce  borůvek, ostružin. Příjemný dotek hořké čokolády s náznakem borovicového jehličí.
    V chuti je čisté, středně plného těla, živé, hebké s dominujícími višněmi v čokoládě a efektní kořenitostí. Tříslovinka je zde perfektně zakomponovaná a ucítíte i příjemný dotek zrání v sudu, který efektně doplňuje celkovou kompozici. Kyselinka zde tvoří příjemnou pikantnost a lehounká hořčinka za samotný závěr dochutě není vůbec na škodu.

    Jako doplněk bych určitě zvolil sýr s bílou plísní (Brie, Camembert...), ovšem raději bych toto víno pároval s jídlem ve stylu minutkové úpravy zvěřiny (dančí medailonky s pepřovou omáčkou) nebo k jehněčímu - třeba pikantnější úprava kotletek s fazolemi.
    Tento Merlot je jasnou ukázkou toho, že i na Moravě lze vyrobit krásná červená vína. Nesmí být ovšem vyráběna za účelem kvantity, ale kvality. Méně mnohdy znamená více :)
    Na samotný závěr rozhodně stojí připomenout, že v souboji o umístění do letošního Salónu vín mezi 100 nejlepších vín ČR skončil tento Merlot stříbrný, tzn. ve druhé stovce. Což vůbec, ale vůbec není špatné!