RULANDSKÉ MODRÉ 2016, VÝBĚR Z BOBULÍ, ALTENBERK VINI

    Dlouho nebyl žádný příspěvek o víně! Ne, že by se v současné době méně pilo, možná spíš naopak :D Chápu ale, že člověk vyhledává spíše jiné zprávy, než nějaká povídání o víně. Ale každá špatná doba pomine a víno tu zůstane! Takže se pojďme zase na něco podívat.
    Vinařství Altenberk Vini sídlí v Hustopečích a hospodaří na 4ha vinic na části velmi staré viniční trati Stará hora, která má výhodu jižní orientace. Další nespornou výhodou je umístění vinařství několik set metrů od této vinice, čili sklizené hrozny zbytečně netrpí při převozu do sklepa. Zpracovávají na šest odrůd a my vyzkoušíme jednu, která zabírá horní část zmiňované vinice.

    Rulandské modré ve výběru z bobulí ročníku 2016 je barvou typicky pinotové, tzn. cihlově červené až do rubínova s dobrou vizkozitou.
    Ve vůni je čisté, středně intenzivní s příjemným charakterem drobného lesního ovoce a jahod s lehce pikantním dotekem papriky a hořké čokolády.
    Na chuti je čisté, intenzivní a charakter chutě se vhodně doplňuje s vůní - ostružiny, černice a stopa sušených švestek. Chuť je živá s příjemnou kyselinkou a vyšší, avšak dobře zakomponovanou tříslovinou. Ta může ještě poukazovat na další zrání, nicméně k pití je připraveno již nyní. Závěr je delší a lehce pikantní.

    Vzhledem k živosti a pikantnosti si dokážu představit snoubení s tučnějším sýrem s bílou plísní či klidně i uzeným bůčkem. K jídlu pak stojí za zkoušku třeba něco z drobné zvěřiny nebo lehčí úprava hovězího masa.

    Nevím, jestli je ročník 2016 ještě k dostání, ale za cenu cca 230,- je to velmi fajn. A jestli už k dostání není, tak fajn bylo :)
 
MiK, 30.3.2020