RULANDSKÉ BÍLÉ R.2017 POZDNÍ SBĚR, KAMIL PROKEŠ VINAŘSTVÍ

    Letité pořekadlo praví, že "po pivu se spí, po kořalce blbne a po víně zpívá". Tak snad není vládou vyhlášený zákaz zpěvu skrytým útokem na vinařskou kulturu :) Každopádně do zpěvu je určitě po této Rulandě bílé r.2017 v pozdním sběru od Kamil Prokeš vinařství. Tak si musím dát pozor! :)

    Rulandské bílé, neboli Pinot blanc má svůj původ ve Francii a jedná se o tzv. pupenovou mutaci Pinotu gris (Rulandského šedého). Kromě mezinárodního názvu se u nás můžete setkat ještě s názvem Burgundské bílé, ostatně jak je původně zapsána ve státní odrůdové knize od roku 1941.  U nás se jedná o osmou nejpěstovanější odrůdu v bílých s 6% "bílých" vinic.
Rulanda bílá od Kamila Prokeše je v barvě sytě žlutá až do tónu starého zlata. Dle barvy byste rozhodně netipovali ročník 2017. Ovšem nejen ročník má na barvu vliv ;)
    Ve vůni je krásně čisté, plné, harmonické a právě zde objevíte ono kouzlo barvy - víno zrálo 18 měsíců v sudu na jemných kvasničních kalech. Odtud typický charakter chlebnatosti, krásně doplněný o tóny žlutého tropického ovoce s lehkou minerálností.
    Na chuti Vás zaujme její plnost a intenzita. Krásná kombinace suchosti, ale přitom medovosti s dobře zakomponovanou kyselinkou, svěžestí a lehkým dotekem slanosti a minerality. Všechny tyto vjemy tvoří příjemnou kulatost a harmonii, která se ani při druhé či třetí sklence neomrzí.
    Rozhodně je to víno, které si bude s každým douškem vyžadovat Vaši pozornost.  Víno noblesní, lehce aristokratické, které ovšem v sobě stále nezapře příjemnou mladickou divokost a nespoutanost.
    dož by měl zájem, je skladem. Cena 290,-Kč/láhev (jako u vinaře).