ROČNÍK 2019 V RAKOUSKÝCH VÍNECH JAKO ROČNÍK DESETILETÍ?

      Co na rakouská vína ročníku 2019 říkají někteří věhlasní světoví degustátoři a vinařští kritikové? Instituce Austrian Wine Marketing Board (AWMB - národní servisní orgán pro rakouský vinařský průmysl se sídlem ve Vídni, založen v roce 1986) posbírala reference ohlasy od těchto osobností a shrnula je do nové tiskové zprávy.

    Podle AWMB vzbudila rakouská vína posledního ročníku hned od začátku velká očekávání. Ta v tomto roce potvrzují recenze vinařských odborníků z celého světa. Ročník, který je aktuálně v nabídce, patří dle jejich slov k tomu nejlepšímu, co mohli rakouští vinaři za poslední desetiletí vyprodukovat.

    Po mírné zimě následovalo proměnlivé jaro se srážkově bohatým květnem, který vytvořil velmi užitečné zásoby vody pro horké a suché léto. Mírný podzim v vhodným střídáním teplejších dnů a chladnějších nocí pak dal hroznům prostor pro vyzrávání k plné aromatice a živé, pikantní kyselině.
    Na začátku února 2019 měla AWMB možnost v rámci velké rakouské ochutnávky představit některá svá vína předním odborníkům. Velká dáma vína Jancis Robison (Master of Wine) byla ročníkem ohromena a dle svých slov "ochutnala jen nepatrný zlomek z ročníku, ovšem kvalita, vyjádřena svěžestí a "osobností", skutečně zářila." Další dáma, pyšnící se titulem MW Julia Harding, ochutnala jen bílá vína, která zhodnotila jako "velmi dobrou kombinaci ovocnosti a svěžesti".
    V prestižním vinařském časopisu Wine Enthusiast zveřejnila své neskrývané nadšení další Master of Wine Anne Krebiehl slovy:"...je jasné, že tento ročník představuje neuvěřitelnou hodnotu pro řemeslně vyráběná vína. Nezapomeňte si vytvořit zásobu!" Zdůraznila stejně vysokou úroveň bílého, rosé i červeného vína a vynikající kvalitu rakouské vlajkové odrůdy Grüner Veltliner.
    Mezinárodní  kritik vína, odborník na Riesling a uznávaný znalec rakouského vína Stuart Pigott zhodnotil ročník 2019 slovy: "Pravidelně ochutnávám rakouská vína od roku 1988 a rok 2019 je určitě jedním z nejlepších, které jsem kdy pil. Zařadil bych jej vedle let 2011, 2009 a 1999. Nejlepší vína jsou nejen koncentrovaná, ale jsou také expresivní a krásně vyvážená."
    V prestižním rakouském časopisu Falstaff vzrostla bodová úroveň bílých vín výše než kdykoli předtím. Bílá vína z ročníku 2019 měli v průměru 91,3 bodů a Veltlín z Wachau dokonce dosahoval hranice 100 bodů.
    Na červená vína 2019 se můžeme těšit už na jaře roku 2021, kdy by je měli vinaři uvolnit do prodeje.

    Kdož tedy chcete ochutnat rakouský ročník 2019, dejte vědět. Rád Vám připravím degustační bedýnku, abyste si mohli tato slova potvrdit ;)