RIESLING r.2019 Weingut Tagwerker - společník na dlouhé pití

    Riesling nedávno oslavil své 586. narozeniny. Určitě je tu s námi i déle, ale jedna z prokázaných prvních zmínek o Rießlingenu (staroněmecký pro Riesling) je z 13. března 1435, kdy soupis hraběte Jana IV. Z Katzenelnbogenu uvádí mimo jiné „22 šilinků na odřezky Ryzlink révy vinné pro vinice". Ano, svůj původ má v Německu, ovšem odtud se rozšířila do dalších států. Konkrétně k nám se dostal údajně pomocí řádu sv. Benedikta v 17.stol., ale existuje i teorie o importu Karlem IV., který ji dovezl ve 14.stol.. Což ale trochu pokulhává vzhledem k výše uvedenému datu první písemné zmínky.

    Ale pojďme k tomu rakouskému. Riesling je jednou z typických odrůd Weinviertelu, i když za dominantním Veltlínem zeleným značně pokulhává. Je na třetí příčce s 6% ze všech bílých odrůd (pro srovnání – v Německu 1. místo – 35%, v ČR 3. místo s 10% ze všech bílých odrůd). Pod Rieslingem z Rakouska si zpravidla říznější, šťavnatou kyselinku a víno pevného charakteru. A ani tento Riesling z rakouského Weingut Tagwerker ročníku 2019 není výjimkou.

    V protáhlé láhvi alsaského typu se šroubovým uzávěrem na Vás čeká světle zeleno-žluté víno s jiskrnými odlesky. Mimochodem, je velmi fajn si víno po nalití řádně prohlédnout, zatočit s ním ve skleničce a pozorovat jeho chování, vnímat barevné nuance. Krom toho, že víno je sluneční záře, kterou drží pohromadě voda, je i toto jedenou z důležitých součástí hodnocení vína. Odhalit tak můžete případné nečistoty, zákal či drobné perlení. Na vůni ovocně-květinového charakteru nejvíce připomíná kombinaci lipového květu se stopou broskve a lehounkým tónem medu. Nečekat ovšem sladkost! Vůni doprovází též svěží sadové ovoce a minerální štych. Na chuti nejvíce osloví svěžest, pikantnost, říznost kyselinky a lehká kořenitost. To vše v charakteru, který odpovídá vůni – tedy broskve, zelené jablíčko a tóny citrusového ovoce. Středně dlouhý závěr chutě se ponese v lehce grepovém tónu.

    Toto víno bude spolehlivým parťákem pro „dlouhé pití“. Nezahltí Vás nadbytečný zbytkový cukr (zde je 5,3g/litr) a svěžest ruku v ruce se šťavnatostí budou ponoukat k dalšímu napití. Nebude si vynucovat Vaši pozornost při každém doušku, jak to mnohdy dělají bohatá a mnohovrstevnatá vína, ale bude fajn společníkem pro večerní posezení po pracovním dnu. A když k tomu zakrojíte nějaký polotvrdý sýr sladšího typu, třeba Emmentaller nebo domácí, vyuzený a na studeno a na tenko nakrájený bůček, neuděláte chybu. Ostatně všechny tyto kombinace budou pozitivně působit nejen na vaše chuťové i čichové smysly, ale na své si přijde i mysl, neb jak pravil Anakreón: „Když piji víno, starosti usínají.“

    K dostání na www.obchod-mikwine.cz za příjemných 200,-Kč / láhev. A při odběru celé bedýnky zajímavá sleva!

MiK, 10.4.2021