Procházka časem s archivními víny 27.11.2017

    Pondělní "Procházka časem" aneb degustace archivních vín v Moravské bance vín.
    23 vzorků, nejmladší 2011, nejstarší 1997 (mimo jednoho "nesoutěžního", přineseného jedním z hostů - RR roč. 1971!).    Zajímavé kousky, jež rozhodně stálo za to ochutnat. Některá vína, pravda, již "šla z kopce", jiná ovšem příjemně překvapila. V bílých např. Rulandské bílé 1999 ze Znovínu Znojmo bylo velmi povedené, stále šťavnaté s příjemnou kyselinkou a zároveň medovostí a neuvěřitelně dlouhou dochutí. Taktéž Rulandské šedé PS, r. 1999 s expresivní aromatikou exotického ovoce a v chuti s náznakem medu a stále živou kyselinkou.
    Z nabídky červených byl pro mě vrcholem Seewinkel Romer cuvée r.2007 z Burgenlandu, v jehož kupáži byl základem Zweigel, doplněn 20% Frankovky a zrál 24 měsíců v dubových sudech. Ve vůni krásné višně, v chuti vyzrálé a příjemně nasládlé díky zrání ve dřevě a opět višně až višňový kompot.
    Velmi příjemný byl též Louisvale Dominique r. 1997 z Jižní Afriky, což byla kupáž Cabernetu Sauvignon, Merlotu a trochu Cabernet Franc.. V chuti kořenitý, s příjemnou kyselinkou a charakterem zralého lesního ovoce. Oběma těmto vínům šlapal na paty Cabernet Sauvignon r.2000 z Canyon Creek Cellars, sídlící v Napa Valley.
    Akce, kterou stojí za to navštívit. Třeba už pro ujasnění pojmu "zraje jako víno". Ne o každém víně to platí v pozitivním slova smyslu. Ovšem ta, o kterých to platí v dobrém, rozhodně stojí za to!:)