PŘÍJEMNÝ SPOLEČNÍK NA PODVEČERNÍ TERASU - WELSCHRIESLING 2018, GUT KELLERSTÖCKL

    Ročník 2018, zejména v bílých, svěžích vínech, je již na trhu. Čas jejich konzumace nastal. Pojďme se tedy blíže podívat na jednu ze signifikantních odrůd rakouského regionu Weinviertel – Welschriesling, nebo-li po našem Ryzlink vlašský. Jen si připomeňme, že s odrůdou Riesling nemá nic společného.  Původ této odrůdy není jednoznačně doložen, ale spekuluje se o severní Itálii. „Vlašák“ je etablován spíše v jihovýchodní Evropě (Maďarsko, Bulharsko, Rumunsko, Rakousko, jižní Tyroly, Lombardie či Slovensko). V Rakousku je v bílých odrůdách druhá nejpěstovanější – za dominantním Veltlínem zeleným. Zabírá celkem 7,2% bílých vinic. Jen pro srovnání – na tuzemských vinicích tak dominantní postavení nemá. Je až čtvrtá, ovšem necelými deseti procenty. V oblasti Weinviertel, odkud pochází i tento Welschriesling, víceméně kopíruje celostátní statistiku – je druhý s 7,8%.  

    Vína z vinařsví Gut Kellerstöckl Horsta Schucerta a jeho rodiny z vinařské obce Ketzelsdorf máme již více jak rok v nabídce Hostince u Vlachů. Tam si jeho vína můžete objednat jak ke stolu, tak i zakoupit s sebou domů. Jezdíme si pro něj osobně a aktuální nabídku vždy vybereme dle degustace. Jeho Welschriesling 2018 je jedním z adeptů na zařazení do nabídky a tak se na něj pojďme blíže podívat.

    Víno je v klasické bordaux láhvi, uzavřen šroubovým uzávěrem.  Ve vzhledu je čisté, průzračné, sytější žluto-zelené barvy s krásnými, jiskrnými odlesky a dobrou viskozitou. Ve vůni čisté, spíše subtilnější, ovšem jemné a decentní. Nepostrádá svěžest a charakter lipového květu, doplněného náznakem zralého sadového ovoce. Chuť je čistá, středně plná, svěží, se šťavnatostí zeleného jablíčka, dobře zakomponovanou kyselinkou, která si pohrává s jemným náznakem zbytkového cukru a příjemnou mineralitou. V dochuti pocítíte lehkou kořenitost a grepovo-ovocný závěr, který právě tou svou šťavnatostí bude vybízet k dalšímu napití.  Víno rozhodně stojí za doporučení milovníkům sušších vín a k večerům na tzv. delší pití. U tohoto vína netřeba čekat na další vyzrávání. Víno je připraveno k pití nyní. Chutnat bude nejlépe ze sklenice tulipánového tvaru a teplota podávání by měla být kolem 9°C. Jako obvykle nutno počítat s lehkým oteplením ve skleničce, čili teplota konzumace bude někde kolem 10°C. 

    Každé víno má svoji úlohu a jeho charakter nejlépe vynikne, když jej dokážeme pít ve vhodnou dobu a ve vhodném prostředí. Tento Welschriesling přesně vystihuje blížící se dobu příjemných podvečerních posezení na terase, kdy už není tak chladno, že byste se museli přioblékat, ale na druhé straně zase ne takové teplo, že by se hodil spíš nějaký drink na ledu. Víno není na žádné složité filozofování, nebude si vyžadovat Vaši pozornost svou složitostí. Jedná se o jednoduše o velmi příjemné pití. A přidáte-li k tomu příjemnou společnost a příjemné téma k hovoru, bude Vám…jednoduše příjemně. Zřejmě již brzy bude v nabídce Hostince u Vlachů a Vy jej tam budete moci ochutnat. Samozřejmě jak jinak než na terase! :)

MiK, 28.5.2019