POYSDORFER SAURÜSSEL r.2020 z Gut Kellerstöckl

POYSDORFER SAURÜSSEL - prasečí rypáček ročníku 2020 v nabídce na obchod-MiKwine.cz ! :)

Znáte Poysdorfer Saurüssel?
    Saurüssel je název jedné z menších vinic, která leží východně od rakouského vinařského městečka Poysdorf. Tato vinice dávala historicky velmi dobré Veltlíny (jak jinak v Dolním Rakousku, že?) Několik chytrých hlav poté přišlo s nápadem přeměnit vinici Saurüssel na značku vína Poysdorfer Saurüssel a v roce 1957 tak byla u patentového úřadu zaregistrována jako jedna z prvních poválečných značek vína v Rakousku.
    Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let minulého století byla na Saurüssel dokonce vyrobena i televizní reklama.
Jednalo se o Veltlín s vyšším zbytkovým cukrem a pil se při zvláštních příležitostech. V době své největší slávy každý o této značce mluvil. Po mnoha úspěšných letech - značka dokonce přežila známý „Weinskandal“ - v 90. letech skončila.
    Poysdorfer Saurüssel zažil svou renesanci s ročníkem 2010, kdy 15 poysdorfských vinařů tento název znovu oprášilo. Stejně jako na svém začátku v padesátých letech minulého století je Saurüssel opět lehkým, svěžím, ovocným Vetlínem, ovšem už bez vyššího zbytkového cukru. Poysdorfer Saurüssel mohou oficiálně vyrábět pouze vinaři z Poysdorfu a přidružených obcí. Jasně daná charakteristika výsledného vína zaručuje jeho stálou kvalitu. Každý Poysdorfer Sauüssel má své oficiální číslo zkoušky, ale aby byla kvalita potvrzena, musí každý Saurüssel projít komisí pěti degustátorů, kteří potvrdí, že víno odpovídá své charakteristice a může tak dělat čest svému jménu.

    Posdorfer Saurüssel nezakoupíte v žádném supermarketu ani běžných vinotékách. K dostání je pouze u některého z 15 vinařů přímo z vinařství, ve specializovaných obchodech nebo v restauracích.
    Chcete vyzkoušet, jak chutná typický poysdorfský Veltlín, který si místní vinaři hýčkají? V nabídce jej máme od minulého roku a nyní je nově naskladněn aktuální ročník 2020 z vinařství Gut Kellerstöckl Horsta Schuckerta. Objednat si jej můžete ke stolu v našem Hostinci u Vlachů, nebo si zakoupit domů za příjemných 190,-Kč. A při odběru celé bedýnky poskytneme zajímavou slevu!

A proč jsem na začátku psal o prasečím rypáčku? Mrkněte pořádně na vinětu, která je mimochodem pro všech 15 výrobců tohoto vína jednotná. Co Vám připomíná? Ano, před mnoha sty na vinici Saurüssel nebyla vinice, ale stráň sloužila jako pastvina pro prasata. Odtud ten název :)
Zum Wohl!

MiK, 12.7.2021