PINOT BLANC r.2015 LEITHABERG DAC, ST.ZEHETBAUER

    Pinot Blanc, nebo-li Rulandské bílé, je velmi stará odrůda a pěstuje se už od 14. století. U nás osmá nejpěstovanější odrůda, v Rakousku ovšem čtvrtá nejpěstovanější. A své zastoupení, jako typická odrůda, má i v rakouském Burgenlandu, konkrétně na západním břehu Neziderského jezera pod označením Leithaberg DAC. V tomto označení se můžete setkat i s odrůdami Grüner Veltliner, Pinot Blanc, Chardonnay či Neuburger, v červených pak Frankovka neboli Blaufränkisch.
    Leithaberg se svými 3 977 hektary patří mezi nejstarší vinařské oblasti na světě. Nálezy hroznových jadérek byly objeveny v keltském tumulu už 8. století před Kristem.
    Z nedávné cesty kolem Neziderského jezera jsem si přivezl Pinot Blanc z vinařství Weingut Stefan Zehetbauer. Trefil jsem  krásnou ukázkou typické rulandy bílé z tohoto regionu.
    Na vůni velmi jemné, krásně bylině-ovocné s nádechem citrusů, stopou minerality a příjemně a velmi decentně podrženo zráním v dubovém sudu.
    Na chuti, je krásně plné, šťavnaté, stále krásně živé. V první chvíli osloví pikantní kyselinka, kterou ihned zakulatí lehká máslovost zráním v sudu, charakter citrusové chuti a následuje příjemně dlouhá dochuť, která je kombinací všeho zažitého, což zapříčiňuje touhu nalít si znovu :)

    Až jednou pojedete k Neziderskému jezeru, zastavte se ve vinotéce naproti paláci Esterházy a nevynechejte zakoupení typických vín daného regionu. Stojí to za to :) 

MiK, 27.4.2020