Novinka v sortimentu - BLAUBURGER r.2015, Weingut Tagwerker

    Blau...jak? Ano, některé rakouské či německé odrůdy nejsou pro náš slovanský jazyk úplně snadno vyslovitelné. Jednou z nich je BLAUBURGER. Původní rakouská odrůda, kterou v roce 1923 vyšlechtil Dr. Fritz Zweigelt. Jestli je Vám to jméno povědomé, tak jej podezříváte správně. Ano, rok před Blauburgerem vyšlechtil odrůdu, kterou pojmenoval po sobě - Zweigelt, u nás známou spíše jako Zweigeltrebe. Ale zpět k jeho dalšímu úspěchu. Blauburger je kříženec Modrého Portugalu a Frankovky (Blauer Portugieser x Blaufränkisch). V Rakousku je tato odrůda oblíbená, zaujímá 4. příčku v modrých odrůdách  - necelých 5% z modrých vinic. U nás se též pěstuje, ovšem je až na 15. místě (0,2% z modrých odrůd).

    Blauburger od Tagwerkerů z Herrnbaumgartenu (další jazykolamy :) ) v ročníku 2015 je krásný a charateristický zástupce této odrůdy. Burgundská láhev s jednoduchou vinětou, opatřená šroubovým uzávěrem. Víno bylo lahvováno v roce 2016 a šroubový uzávěr je indikací, že již netřeba dále archivovat. Příjemné tudíž zjištění, že po šesti letech je víno stále v perfektní kondici, ideálně připraveno k pití. Rubínová barva s cihlovými odlesky a krásnou viskozitou na stěně sklenice. Na vůni ovocného charakteru, nejvíce připomínající hrst čerstvě nasbíraného lesního ovoce, do které jste ještě přihodili pár ostružin navíc.  Na chuti čisté, lehčí, v harmonii s vůní a ještě navíc obohaceno o příjemně pikantní višňový tón a dotaženo jemnou kořenitostí. Rozeznatelná kyselinka se stará o to, aby víno nepůsobilo utahaným dojmem. Třísloviny jsou zde velmi dobře zakomponované a nehrozí tak "stažení celé huby". Dochuť je středně dlouhá a nese se přesně v tom duchu, že byste k tomu něco rádi zakousli. Volba nemusí být nikterak složitá - středně tučný sýr s bílou plísní (Camembert či Brie) bude velmi vhodným společníkem. A pokud byste se chystali vařit, pak vepřový steak z kotletky s dijonskou omáčkou či drobná pernatá zvěř budou více než důstojným doprovodem.

    Blauburger 2015 od Tagwerkerů bude příjemnou volbou, máte-li chuť na červené víno jako na příjemného společníka, který si nebude neustále vyžadovat Vaši pozornost, ale bude přesně plnit svoji úlohu. Nebude dominantní, ale ani submisivní. Pozvedne a dotvoří Váš přítomný okamžik. A to mnohdy bývá přesně to, co ke spokojenosti hledáme :)
K zakoupení na e-shopu www.obchod-MiKwine.cz v ceně 200,-/láhev.

MiK, 8.4.2021