NABÍDKA VÍN ROČNÍKU 2018 Z WEINGUT TAGWERKER

NEZVYKLÉ POČASÍ ROČNÍKU 2018

    Máme tu další ročník vín, rok 2018. Jak se v sousedním Rakousku vydařil? Po teplém lednu následoval chladný únor a březen, čili se vinná réva začala probouzet o něco později. Pozitivním efektem byl fakt, že vinice nepoškodily mrazíky jako v předchozích dvou letech. Druhé nejteplejší jaro o začátku měření zase způsobilo, že květena vyrazila velmi brzy, již v polovině května, což předznamenávalo velmi brzkou sklizeň. Až na pár červnových deštivých dnů a bouřek následovalo velmi horké a zejména suché léto, jež způsobovalo u vinné révy značný stres. Toto počasí mělo také za následek velmi brzkou sklizeň, dokonce nejdřívější, jakou kdy statistiky pamatují. Kolem poloviny září ovšem přišly vydatné deště, což u některých vyvolalo obavy. Někteří vinaři se rozhodli začít sbírat velmi brzy, vzhledem k výše uvedeným teplotám a zářijovým dešťům, zatímco jiní ještě čekali a raději sklízeli své vinice později. Ani v jednom z případů nebyl postup špatný a teprve čas, zejména v červených vínech, ukáže, který byl lepší. Na základě zkušeností z předchozích zvláště horkých lét již umí vinaři ochránit hrozny před „úpalem“ dobrou prací s olistěním.
 

    ODRAZ VE VÍNECH

    Obecně tak lze říci, že se bílá vína ročníku 2018 vyznačují lehce nižší kyselinkou a vyšším obsahem alkoholu než v předchozích letech. Modré odrůdy dosáhly velmi vysoké úrovně zralosti a vína tak budou spíše tmavé barvy a poměrně silná a koncentrovaná. Vynikající výsledky lze očekávat jak u  rakouských ervených odrůd Blaufränkisch, Zweigelt a Sankt Laurent, tak i u Cabernetu, Merlotu a Syrahu. Ale na ta si ještě chvíli počkáme. Ty mají svůj čas.

    A nyní již tedy pojďme k vínům, která jsme, na základě degustace, vybrali od Tagwerkerů do nabídky pro tuto sezónu. Všechna bílá vína jsou ve štíhlé, delší tmavé láhvi typu Flûte d´Alsace se šroubovým uzávěrem. Žádné z vín nezrálo na sudu, neb byl kladen důraz na svěžest a pikantnost. Což se u všech vín beze zbytku splnilo a to je to, co je též spojuje.

 

GRÜNER VELTLINER „TAGI“ – IDEÁLNÍ SPOLEČNÍK NA DELŠÍ PITÍ

    Za názvem „Tagi“ nehledejte žádnou speciální úpravu, název vinice či kvalitativní označení. Jedná se o přátelskou přezdívku vinaře Markuse Tagwerkera. Tak prosté to je.

    Barva je sytě žlutá, ovšem jiskrná, jak se na víno mladšího ročníku sluší. Ostatně dokládá to i jemný zelenkavý odstín. Ve vůni je čisté, svěží s typickou ovocnou charakteristikou, připomínající zralé zelené jablíčko s lehkým dotekem hrušky. Pikantnost ve vůni dokresluje pro tuto odrůdu a oblast typický bílý pepř. V chuti je čisté, středně plné, živé, suché, minerální s příjemně vyváženou kyselinkou. Charakter chuti koresponduje s vůní – dominantní je zralé, šťavnaté jablko, které po chvíli doplní pepřnatá pikantnost. V dochuti je šťavnaté, což ideálně vybízí k dalšímu napití.

    Víno je určeno pro delší pití, na kterém Vás bude bavit jeho šťavnatost a pikantnost. Jako doplněk můžete zvolit spíš sladší polotvrdý sýr ementálového typu. Při degustaci jsem zkoušel s holandským 48% uleželým Zaanlanderem nebyla to kombinace vůbec špatná.

 

WEINVIERTEL DAC – TYPICKÝ VELTLÍN DANÉHO REGIONU (A NAVÍC „LEV SALÓNU" :) )

    Pod označením Weinviertel DAC (Districtus Austriae Controllatus) nenaleznete nic jiného, než komisí degustátorů schválený typický Veltlín zelený z přesně vymezené oblasti Weinviertel.  Na přední vinětě se v drtivé většině setkáte pouze s označením DAC Weinviertel a marně tam budete hledat odrůdu. Vysvětlení je jednoduché. Pod tímto označením může být prodáván jen a jedině Grüner Veltliner. Ten ročníku 2018 se dostal dokonce do rakouského Salónu vín mezi 270 nejlepších vín Rakouska. A to už něco znamená!

    Ve vzhledu se vyznačuje sytější žluto-zlatou barvou s jiskrnými, mladistvými odlesky a s dobrou vizkozitou. V plnější , vyzrálé, harmonické  a svěží  vůni lze krásně rozpoznat vyzrálé sadové ovoce – červená jablíčka či hrušky. Naleznete I typickou pepřnatost, ovšem ve velmi mírném charakteru, který krásně zapadá co celkové kompozice vůně. V chuti je čisté, plné, jemné, uhlazené a krásně vyvážené. Nezbytná je šťavnatá kyselinka, která nenarušuje krásnou rovnováhu ovocného charakteru, suchosti, minerálnosti a pepřnaté. Ta se projevuje zejména v konci dochuti, a vybízí tak k dalšímu napití.

    Jak již jeho umístění v rakouském Salónu vín napovídá, jedná se o krásnou, typickou ukázku krásného dolnorakouského veltlínu se vším, co k němu patří. Bude Vás bavit v každém doušku, nezahltí vás zbytečným zbytkovým cukrem a jeho šťavnatost bude tím hlavním důvodem, proč si jej budete moci užívat na delší pití.

 

RIESLING 2018 – PŘÍSNĚJŠÍ PITÍ PRO PÁNSKOU SPOLEČNOST

    Riesling je jednou z typických odrůd Weinviertelu. Téměř zpravidla si s tímto vínem z tohoto regionu můžete představit říznější, šťavnatou kyselinku a víno spíše pevného charakteru. A ani tento Riesling nebude výjimkou i přes problémy v současném ročníku.

    Ve skleničce má lehčí žluto-zlatou barvou s lehounce zelenkavými odlesky. Ve vůni je čisté, středně plné, ovocného, vyzrálého charakteru s tóny hrušek a lehkou lipovou květnatostí. Již ve vůni již budeme moci odhadnout pikantnost a náznak minerality. Ta se potvrdí i v chuti, která čistá, středně plná, v chuti vyzrálého sadového ovoce. Možná vás trochu překvapí vyšší, říznější kyselinka, které si v chuti vynucuje dominaci. Víno díky tomu působí „přísnějším“ dojmem. Kyselinka je ovšem šťavnatá a nevyvolává dojem kyselosti.

    Svým charakterem to bude spíše pití pro pánskou společnost, která vyznává říznější, nekompromisní styl vína a bude u něj chtít déle posedět. K vínu bude taktéž vhodně „něco zakrojit“. V tomto případě bych se nebál na tenké plátky za studena nakrájeného bůčku či polotvrého sýru sladšího charakteru, např. švýcarský Emmentaller.

 

 

GEMISCHTER SATZ – SPECIALITA KRAJE PESTRÉ CHUTI

    Gemischter Satz je rakouská specialita, kdy je víno vyrobeno z více odrůd révy vinné, které se pěstují na jedné vinici. Následně jsou zralé hrozny v jeden termín sklizeny a je z nich vyrobeno víno. Je to tedy rozdíl oproti cuvée, kdy se z různých odrůd zcelují již samostatně vyrobená, hotová vína.

    Gemischter Satz od Tagwerkerů ročníku 2018 je světlejší, žluté barvy se zelenkavými odlesky a středně dobrou viskozitou. Ve vůni je čisté, svěží, ovocného charakteru s typickými znaky sadového ovoce, jablka, angreštu a rynglí a jemnou stopou květnatosti. Ve vůni nechybí ani typická pikantnost. V chuti je čisté, středně plné, ovocné s charakterem šťavnatého jablka, minerální, kořenitě pikatní a vyváženou kyselinkou, která dělá vínu pevnost. V delší dochuti objevíte kombinaci lehkého bílého pepře a citrusů.

    Jedná se o víno svěží, pikantní, vhodné k delšímu pití na celý večer. Nebudete v tom hledat žádnou hlubokou filosofii, ale díky své rozmanitosti použití několika odrůd tam při každém napití objevíte něco nového.

 

 

CHARDONNAY 2018 – IDEÁLNÍ SPOLEČNÍK PRO DÁMSKÝ VEČER

    Charodonnay není v Dolním Rakousku nejtypičtější odrůdou, Patří jí šestá příčka v bílých odrůdách s rozlohou cca 3,5% (1,617ha) vinic. Nicméně vína dává velmi příjemná a vždy s odrazem na region. Jako jedné z mála odrůd jí mnohdy sluší zrání v dubovém sudu, ovšem toto Chardonnay je postaveno na svěžesti a mladosti, a proto pochází pouze z nerezového tanku.

    Ve vzhledu budete pozorovat sytější zlato-žlutou barvu s jiskrnými, mladistvými odlesky a dobrou viskozitou na stěnách sklenice. Ve vůni je čisté, plnější, svěží, ovocně-citrusového charakteru, která po chvíli přechází do tónů sladkého tropického ovoce, banánu, manga s lehkou stopou ananasu a physalis. V chuti je čisté, plné a příjemně koresponduje s charakterem vůně – zralé tropické ovoce, máslová hladkost a to vše podpořené dobře zakomponovanou kyselinkou, která příjemně vyvažuje lehce vyšší zbytkový cukr. Dochuť je pikantně-kořenitější se svěží stopou citrusového ovoce a na úplném konci lehkou grepovou nahořklostí.

    Na rakouské Chardonnay z Weinviertelu vás možná překvapí dojem nezvykle vyššího zbytkového cukru, který ovšem není nijaký závratný - 4,8g/l. Ale bude to opravdu jen dojem, jež je způsoben nižšími kyselinkami. Ty ostatně „nastoupí“ hned posléze a s typickou pikantností vínu „udrží páteř“, aby nepůsobilo „ulepeným“ dojmem a podpoří jej tak v jeho plnosti a vyváženosti. Myslím, že tento charakter vína bude vyhovovat zejména dámské části společnosti, neb působí příjemně nasládlým dojmem, ovšem zachovává si nezbytnou svěžest a šťavnatost.

 

    Všechna popsaná vína máme skladem a objednat si je můžete jak v Hostinci u Vlachů ke stolu a k objednanému pokrmu, tak i s sebou domů dle „maloobchodního“ ceníku, který Vám na vyžádání rádi zašleme. V případě zájmu nás kontaktujte na tel.: 603220247, eventuálně kadlecmichal@email.cz. Rádi poradíme, doporučíme a vyjdeme vstříc. Ostatně: život je příliš krátký na to, abychom si mohli dovolit pít špatná vína :)

MiK, 15.8.2019