KONFERENCE "Apelace: Důvěra v terroir? 2.0"

    V rámci vinařské soutěže Co chutná Mladým 2020, pořádané sdružením Mladí vinaři se ve čtvrtek 27.2. konala konference, která by se dala pojmout jako poračování té loňské. Ostatní její název zněl Apelace: Důvěra v terroir? 2.0 - konference

    O své zkušenosti a znalosti se tentokrát přijela podělit Elizabeth Gabay MW, která spolupracuje s různými vinařstvími v Maďarsku a na Slovensku a ve svém příspěvku se zaměřila na odrůdu Frankovka a její proměny a klony v závislosti na podloží a klimatu, zejména v porovnání maďarské Kékfrankos ze Šoproně a necelých 14km vzdáleného Burgenlandu a jejich Blaufränkisch.

    Dorli Muhr z Weingut Dorli Muhr představila zrod nového rakouského DAC Carnuntum, uchopení filosofie jednoty regionu a jeho zakreslení na vinařskou marketingovou mapu Rakouska.


    Doc. Ing. Mojmír Baroň, Ph.D., vedoucí Ústavu Vinohradnictví a vinařství na Zahradnické fakultě v Lednici, přiblížil filosofii a aktuální stav chystaného nového apelačního systému ČR. Mluvil zejména o nezbytných podmínkách jeho vzniku a výhodách jak pro vinaře, tak zejména pro spotřebitele a potřebnost tohoto systému pro konkurenceschopnost našich vín ve světě.

    V závěru konference proběhla malá slepá degustace pod vedením Honzy Stávka z Víno J. Stávek. Nality byly tři Frankovky z různých podoblastí, aby se ukázala odlišnost této odrůdy v závislosti na ročníku, podloží, způsobu zpracování a uchopení filosofie práce s touto odrůdou.

    Stejně jako v loňském roce - spousta zajímavých informací, které padaly "do správných uší" zaplněného Centrum Excelence Valtice členům sdružení Mladých vinařů, kteří tvoří budoucnost moravského vinařsví. Líbí se mi jejich zájem, zápal a snaha dohnat aktuální vinařský svět, který díky nešťastnému období komunismu nabral vcelku velký náskok.
    Jen tak dál!