JAKÝ BUDE ROČNÍK 2020 V RAKOUSKÝCH VÍNECH?

    AWMB jako každý rok shrnula ročník 2020 a jeho odraz ve víně. Dle agentury, která zastřešuje rakouské vinařství, se můžeme těšit na svěží bílá vína, jemná a vyvážená červená vína a taktéž i nějaké sladké rarity. 
    I přesto, že letos panovaly větší povětrnostní rozdíly mezi jednotlivými vinařskými oblastmi, budou bílá vína ročníku 2020 svěží, aromatická, živá a lehčí. Jinými slovy - klasický rakouský ročník. U červených vín, zejména z vyhlášených oblastí, můžeme čekat, díky vysoké zralosti hroznů, velmi dobrou kvalitu se středním obsahem alkoholu.

    
A jaké že panovalo počasí?
    Po suché zimě došlo v některých oblastech ke zpoždění pučení. Velmi teplý a slunečný duben zrání jen trochu urychlil, neboť na mnoha místech vládlo několik týdnů velké sucho. Pár mrazivějších nocí sice zapříčinilo několik škod, ale ty nebyly významné. V květnu a červnu zavládlo velké množství srážek.
    Následovalo klasické léto s charakteristickým střídáním slunečních a deštivých období. V polovině srpna byly vinice ve velmi dobré kondici. Některé regiony bohužel zastihlo lokální krupobití, které způsobilo vážné škody v určitých oblastech Wachau, Kremstal a Traisental; zasažena byla také některá vinařská města v Burgenlandu a Štýrsku.
    Září bylo také měsícem kontrastů. Na jedné straně spousta slunce a stejně vysoké teploty jako v létě; na druhé straně na mnoha místech, zejména ke konci měsíce, silné deště s rekordní úrovní srážek. Nízké noční teploty měly pozitivní vliv na tvorbu aroma a kyselin. Hlavní sklizeň začala počátkem září a pokračovala hlavně ve velmi dobrých podmínkách až do konce října.

    A jak to vypadalo v Dolních Rakousích, ve Weinviertelu?
    Od ročníku 2020 se očekávají velmi svěží a ovocná vína s trochu nižím alkoholem a lehce výraznější kyselinkou než v předchozích letech. Očekává se velmi typický jak Vetlín zelený, Riesling i vína z "pinotové" rodiny - Rulandské bílé, Rulandské šedé a Chardonnay. Pro květinově aromatická vína jako Muškát či Tramín bude tentokrát trochu obtížnější vyjádřit svůj plný potenciál. Klasická vína by se měla ukázat jako velmi příjemná, neboť budou kombinovat svěžest, čistou ovocnost a dobře zakomponovanou kyselinku. V kategorii Reserve panují velká očekávání, neboť vzhledem k výběru zdravých hroznů bylo možné vyrobit jen malé objemy.

Tak co, těšíte se jako ja na první ochutnávku? :)

Kompletní tiskovou zprávu, zahrnující všechny regiony, naleznete na tomto odkazu.