GRÜNER VELTLINER r.2016, GUT KELLERSTÖCKL ANEB OSUDY ZAPOMENUTÝCH LHVÍ

OSUDY POSLEDNÍCH ČI ZAPOMENUTÝCH LAHVÍ...
    ...bývají takové, že buď litujeme, že byla poslední, nebo jsme rádi, že byla poslední.
Grüner Veltliner v kategorii Weinviertel DAC roč. 2016 od Gut Kellerstöckl - Familie Schuckert je jednoznačně ten první případ.
    Tato láhev předznamenala začátek spolupráce s vinařstvím Horsta Schuckerta, které sídlí v malebné vesničce Ketzelsdorf. Bylo to první víno, které jsem od něj ochutnal, už tehdy mě nadchlo a přímo si říkalo o návštěvu jeho vinařství. Myslel jsem, že žádnou láhev toho ročníku už od něj nemám, ale když jsem nedávno přerovnával láhve ve sklepě (což je jedna z mých nejoblíbenějších činností), ejhle! Hned putovala do vinotéky a nyní, nevím proč, nadešel její čas.
    V barvě krásně zeleno-žluté s jiskrnými odlesky. Ve vůni plnější, vyzrálé, ovocného charakteru s dominací zralých červených jablek, hrušek a stopou meruňky, kořenité a vše podrtženo příjemnou mineralitou. Na slepo bych to ve vůni dokonce poslal k vínům z rakouského Kamptalu, či Steinfederu až Federspielu z Wachau.
    Chuť krásně koresponduje s vůní - plné, harmonické s dominací kořenitosti a pikantnosti. Pro tyto veltlíny typická šťavnatost už lehce ustupuje vyzrálosti a hladkosti. Kyselinka je stále patrná, je živá a nádherně zakomponovaná. Dlouhá kořenitá dochuť na samotném konci s lehkou stopou grepové kůry si přímo říká o další napití.

    Některá vína si zaslouží, aby se u nich člověk zamyslel nad nějakým předsevzetím. U tohoto mě napadá třeba: musíme přestat méně pít! 

MiK, 20.4.2020