FRANKOVKA 2017 VOC MODRÉ HORY od Víno J.Stávek

    Frankovka je typická středoevropská odrůda, která má svůj původ pravděpodobně v Rakousku pod názvem Blaufränkisch. V    Německu, kam se následně rozšířila, se setkáte s názvem Lemberger. A v Maďarsku zase s Kékfrakos. Na Frankovky je v Rakousku vyhlášená oblast Burgenland, kde tamní Blaufränkisch tvoří základ DAC Mittelburgenland. No a u nás je v pěstování této odrůdy známá Velkopavlovická podoblast, konrétně Modré hory, kde v tamním VOC taktéž dominuje, neb se jí tam historicky daří.  Frankovka r.2017 VOC Modré Hory od Víno J. Stávek je jednou z nich!

    Honza Stávek je specialistou na Frankovku a můžete se u něj setkat s mnoha variacemi na tuto odrůdu - od bílé (!), přes rosé až po několik variant a ročníků červeného. Osobně mám rád, když se vinař v něčem shlédne a snaží se to dotáhnout k dokonalosti. Už Tomáš Baťa kdysi říkal: "Dělejte tu sebenepatrnější věc, ale dělejte ji nejlépe na světě. A svět si vyšlape cestičku k Vašim dveřím."

    Ročník 2016 jeho Frankovky se dostal do Salónu vín 2020. Ročník 2017 zůstal těsně před zlatou bránou nového Salónu 2021 se stříbrnou medailí (druhá stovka nejlepších vín), což ovšem vůbec neznamená, že by se jednalo o ročník či víno horší.
    Krásná rubínová barva, na vůni čisté, plné, ovocného charakteru, nejvíce připomínající třešně až do třešňového kompotu s lehkou kořenitostí a dotekem skořice. V chuti plné, harmonické, opět nejvíce připomínajicí třešně až do pikantnosti višní či jejich peciček, s dobře zakomponovanou, jemnou tříslovinou. Delikátní kořenitost a lehounce nasládlá, krásně zakulacená delší dochuť, dána zráním v dubovém sudu.
    
    Typická, perfektně zvládnutá moravská Frankovka. Vyzkoušel jsem ji se sýrem s bílou plísní OlBrie, naší verzí světoznámého Brie. A nebylo to vůbec špatné. Ovšem skvostná kombinace to byla s domácím uzeným bůčkem!
    Cena 330,-Kč/láhev a k dostání osobně ke koupi s sebou v Hostinec u Vlachů nebo po domluvě mohu i dovézt.
    Vyzkoušejte!

MiK, 19.1.2021