DVAKRÁT RIESLING Z WEINGUT ERICH MACHHERNDL

    V minulém příspěvku jsme si představili 3x Grüner Veltliner z vinařství Ericha Machherndla z Wösendorfu, z věhlasné rakouské oblasti Wachau. Taktéž jsme si představili oblast samotnou i filosofii a přístup k pěstování a výrobě vína Ericha Machherndla. Nyní se tedy blíže podíváme na dva Rieslingy, které spolu s vetlíny rozšířily nabídku jak Hostince u Vlachů v Jamném, tak i nabídku ke koupi s sebou domů. 

    Jak jsem již zmínil v předchozím příspěvku, ve Wachau je velmi jasně daný poměr bílých a modrých odrůd na tamních vinicích. Dominantních 91% je osázeno odrůdami bílými. Veltlín zabírá 57%, druhý Riesling 17,5%. Na ostatní odrůdy opravdu moc prostoru nezbývá.

    Taktéž jsme si v předchozím příspěvku představili specifické kategorie vín vinařů spolku Vinea Wachau - Steinfeder (lehčí vína s obs. alk. do 11,5%), Federspiel (vína střední kategorie s obs. alk. 11,5-12,5%) a Smaragd (velká, mohutná vína s obs. alk. min. 12,5%). Erich Marchnerndl členem tohoto spolku je a jeho Rieslingy  jsou v kategorii Federspiel a Smaragd. Pojďme tedy na ně.

 

    Prvním je Riesling s označením Mitz&Mütz, kategorie Federspiel, ročníku 2016. Název odkazuje na dva charakteristické kopce nad vesničkami Wösendorf a Joching - Kolmitz a Kolmütz. Hrozny pro toto víno původně pocházely z obou těchto kopců, ovšem nyní už pocházejí pouze z Kolmitz. Erich nechal název tohoto vína původní, neb foneticky zní „Mic Mic“ prostě dobře. Lokalitu tvoří až do poloviny kopce spraš a poté pokračuje skálou ze zvětralin. Odrůda Riesling zde byla zasazena v roce 1973 právě na náhorní plošině v podobě terasovitých vinic. Ročník 2016 je v Erichově nabídce trochu raritou. Drtivou většinu nabídky totiž tvoří aktuální ročník 2017. Nicméně v případě Rieslingu, který má obecně potenciál k zrání, to vůbec není na škodu. Opět dlouhá, štíhlá láhev Flûte d´Alsace a opět šroubový uzávěr. Ve vzhledu je víno výraznější, zlatožluté barvy se zlatavými odlesky. Vůně je plnější, výrazná s charakterem lipového květu, ovocností a lehkou bylinkovostí a patrna je i lehká stopa medovosti a počáteční nazrálosti. V chuti je pak typicky suché, výrazné, s říznější, ovšem dobře zakomponovanou kyselinkou, příjemně šťavnaté a uhlazené. Charakterem pak ovocné s patrnou stopou jablka a angreštu. Dochuť je středně dlouhá, pikantní, v podobě zeleného jablíčka.


    Druhý Riesling je zařazen v nejvyšší kategorii Smaragd z vinice Kolmütz, ročníku 2017. Tato vinice se nachází na svazích kopce vysokého 380m, přímo nad vesničkou Wösendorf. Podloží kopce je charakteristické spraší na východní straně a skálou na straně západní. Jedná se o významnou lokalitu a zde má Erich vinice na kamenných terasách, umístěných ve strmém svahu ve vyšší části. Opět láhev Flûte d´Alsace a opět šroubový uzávěr. Stejně jako u Grüner Veliner Smaragd i zde šroubový uzávěr pranic neznačí o kvalitě. Ve vzhledu sytější, žluto-zlatá barva s krásnou viskozitou. Vůně je čistá, plná, ušlechtilá, ovocně-květinová s charakteristickou stopou lipového květu a broskve. V chuti plné, vyzrálé, šťavnaté s příjemnou, velmi vyváženou kyselinkou, jemně pikantní, s ovocným charakterem jablka a stopou exotického ovoce. Je přiměřeně minerální a uhlazeně máslové. Všechny složky aromatické i chuťové jsou v krásném, harmonickém souznění. Opět příjemný, typický projev ušlechtilé kategorie Smaragd.

 

    Jaký z nich tedy zvolit? Na to není jednouchá odpověď. Svoji úlohu mají oba. Není jeden horší a druhý lepší. Jeden je spíš svěží, rozverný, pikantní s živou kyselinkou, i když se již projevuje nazrálost ročníku 2016. Druhý je plný, velký Riesling pro vzácnější okamžiky, který si bude vyžadovat Vaši pozornost a budete-li jej popíjet ať samotní či ve společnosti, donutí Vás s každým douškem zamyslet se, která to složka chuti Vás opět a zase nově překvapuje.

    Ty kopce, odkud oba Rieslingy pocházejí, jsou od sebe vzdáleny cca 700 metrů. Oba jsou zhruba stejně vysoké. A přesto je každý Riesling jiný. Stejně jako u předchozích veltlínů, i zde je krásné vnímat tu rozdílnost pocházející z lokalit.

    Oba Rieslngy jsou k dostání v Hostinci u Vlachů jak k objednání ke stolu tak i, na základě zvláštního ceníku, ke koupi s sebou domů. A oba jsou skladem!

MiK, 18.7.2018