CHARDONNAY r.2018, WEINGUT TAGWERKER

    Charodonnay není v Dolním Rakousku nejtypičtější odrůdou, Patří jí šestá příčka v bílých odrůdách s rozlohou cca 3,5% vinic. Nicméně vína dává velmi příjemná a vždy s odrazem na region. Jako jedné z mála odrůd jí mnohdy sluší zrání v dubovém sudu, ovšem toto Chardonnay z Weingut Tagwerker ročníku 2018 je postaveno na svěžesti a mladosti, a proto pochází pouze z nerezového tanku.
    Ve vzhledu budete pozorovat sytější zlato-žlutou barvu s jiskrnými, mladistvými odlesky a dobrou viskozitou na stěnách sklenice. Ve vůni je čisté, plnější, svěží, ovocně-citrusového charakteru, která po chvíli přechází do tónů sladkého tropického ovoce, banánu, manga s lehkou stopou ananasu a physalis. V chuti je čisté, plné a příjemně koresponduje s charakterem vůně – zralé tropické ovoce, máslová hladkost a to vše podpořené dobře zakomponovanou kyselinkou, která příjemně vyvažuje lehce vyšší zbytkový cukr. Dochuť je pikantně-kořenitější se svěží stopou citrusového ovoce a na úplném konci lehkou grepovou nahořklostí.
    Na rakouské Chardonnay z oblasti Weinviertel možná překvapí dojem nezvykle vyššího zbytkového cukru, který ovšem není nijaký závratný - 4,8g/l. Ale je to opravdu jen dojem, jenž je způsoben nižšími kyselinkami. Ty ostatně „nastoupí“ hned posléze a s typickou pikantností vínu „udrží páteř“, aby nepůsobilo „ulepeným“ dojmem a podpoří jej tak v jeho plnosti a vyváženosti. Myslím, že tento charakter vína bude vyhovovat zejména dámské části společnosti, neb působí příjemně nasládlým dojmem, ovšem zachovává si nezbytnou svěžest a šťavnatost.
    V Hostinci u Vlachů je stále v sortimentu i k zakoupení s sebou domů za příjemnou cenu pod 200,-Kč/láhev (ostatně - ceník všech vín zde), ovšem ročník 2018 už moc dlouho v nabídce nebude, tak neváhejte :)

MiK, 2.5.2020