CABERNET SAUVIGNON r. 2016, Gere Winery (Maďarsko)

    Cabernet Sauvignon je odrůdou, se kterou se setkáte po celém světě. I v Maďarsku. Tam je dokonce zařazena v DHC Villány (DHC - Districtus Hungaricus Controlatus, něco jako u nás VOC - typické víno dané oblasti). Rozloha DHC je 4300 hektarů a povoleno mají 19 odrůd, což je na můj vkus trochu moc (např. rakouský Weinviertel DAC tam má na cca 13000 hektarů pouze jednu).
    Na tento Cabernet Sauvignon od GERE ATILLA Pincészete jsem narazil v Tescu v Sárváru a i když mám mnohdy zkušenost, že v supermarketech je pouze masová produkce, zkusil jsem dát na intuici a bez jakýchkoliv konzultací zvolit toto víno (v ceně cca 250,-Kč). Ano, přiznávám, trochu mě ovlivnila i viněta. Fakt povedená. A tak následovalo i očekávání, co se za ní schovává a zda jsem "nenaletěl".
    Na vzhledu bylo víno čisté s krásnou, granátovou barvou. Na vůni plnější, živočišně divoké, s charakterem drobného lesního ovoce, kořenité, s lehkým nádechem mentolu a papriky. Chuť příjemně korespondovala s vůní - živá, jasně patrná kyselinka, velmi harmonické taniny, krásně zakoponováno zrání v dřevěném sudu. Charakterem se projevovaly vyzrálé třešně, téměř až do kompotu, podpořené příjemnou pikantností. Dochuť byla středně dlouhá a velmi jemná. Všechny chuťové složky působily vyváženým dojmem.    
    Opravdu velmi povedené víno, které zasloužilo pozornost. Navíc za cenu, jakou bylo prodáváno (a to, že bylo v supermarketu), je bylo opravdu dobrou volbou. Ihned jsem zavítal na stránky výrobce, ale bohužel již ročník 2016 v nabídce nemá. Tak snad bude další dostupný neméně povedený. Zkusím při dalším výletu :)

 

MiK, 10.3.2020