CABERNET SAUVIGNON, r.2007, Weingut Tagwerker

    Nedávno jsem se přehraboval v zásobě červených vín a do oka padla tato láhev Cabernetu Sauvignon ročníku 2007 z Weingut Tagwerker z rakouského Herrnbaumgartenu (Weinviertel), s nimiž už cca 5 let rok spolupracuji. Toto víno jsem ovšem nikdy v nabídce neměl. Šlo o raritní kousek, který jsem od nich před nějakou dobou dostal. Myslím, že jej už ani oni ve sklepě nemají :)  A padla ta rozhodující myšlenka: na co čekat?
    Trochu nedůvěřivě jsem tedy odšrouboval (!) zátku (ano, víno bylo pod šroubem, ale nemyslím, že celou tu dobu) a víno dekantoval. To se ukázalo jako správný krok, neboť na dně láhve byl lehký sediment.
    Barva byla světle granátová a už na ní bylo vidět, že víno má svůj věk. Ve vůni bylo čisté, se stopou nazrálosti a charakterem lesního bobulového ovoce, ostružin a černého rybízu. V chuti taktéž čisté, stále živé, plnější, pikantní a šťavnaté s ovocným charakterem. Příjemná kyselinka stále držela páteř a lehké, sametové taniny prozrazovaly, že víno je na svém vrcholu. Středně dlouhá dochuť měla stopu hořké čokolády.

 
    Existují dva typy takto raritních kousků lahví:
    1. ještě, že byla poslední.
    2. bohužel, už byla poslední.
    Toto byl ten druhý případ. Bylo to velmi příjemné překvapení na 13 let staré víno, které určitě nebylo tehdy vyrobeno se záměrem tak dlouho držet. Kéž by takových překvapení bylo víc!