BÍLÁ FRANKOVKA r.2020 OD VÍNO J.STÁVEK

    Frankovku většinou známe jako červené víno. Z modrých hroznů. Ano, může být i jako rosé, nebo-li růžové. Ale bílé?? Alles ist möglich, řekli by v Rakousku či Německu. Ale bílá Frankovka pochází z vinic moravských. Ne, že by tam rostla v bílé podobě. To je jen z modrých hroznů vyrobné bílé víno. Nejedná se tedy o rosé ani klaret, ale správě o "blanc de noir", nebo-li "bílé z modrých". Ostatně, z jakýcholiv modrých hroznů lze vyrobit bílé víno. Barvivo je totiž obsaženo, až na výjimky, pouze ve slupce. Separují-li se tedy slupky včas od zbytku, zůstane barva moštu jako při přípravě bílého vína. Obvyklé to není, ale to by nebyl Honza Stávek se svou vyhlášenou láskou a zamilovaností do odrůdy Frankovka.

    Frankovce se v oblasti Modrých hor, kam Víno J.Stávek sídlící v Němčičkách spadá, historicky daří a je odsud fantastická. Naprosto sdílím Honzův názor, že není důvod pro tamní pěstování většího množství různých odrůd než těch, které jsou staletími prověřené a jsou pro daný region typické.

    Frankovka je u nás obecně nejrozšířenější modrou odrůdou s rozlohou 1055 hektarů (cca 20% ze všech modrých vinic). A nejvíce se jí pěstuje ve Velkopavlovické podoblasti, kam patří právě i Modré hory s Němčičkami. Vsjo jásno!

    A jaká tedy je Frankovka Blanc de Noir ročníku 2020 od Honzy Stávka? Dle barvy ji zařadíte mezi klasická bílá vína. Není zde ani náznak nádechu růžové či dokonce červené. Je světle zlatavá s jiskrnými odlesky. Na vůni je čisté, ovocně svěží s charakterem peckového a drobného ovoce a jemnou kořenitostí. Chuť je výrazná, pikantní, svěží s tóny angreštu, rynglí, rybízu. V dochuti, tedy tam, jaká chuť vám zůstává v ústech po polknutí, je šťavnaté a harmonické díky kyselince. Právě kyselinka i tuto dochuť prodlužuje a víno tak cítíte ještě delší dobu. A poté máte chuť se napít znovu, což je žádoucí. Víno působí vyváženým dojmem a vše je v ideální kompozici - barva, vůně i chuť. Díky právě pikantní kyselince si toto víno dokážu přestavit jako velmi osvěžující v letních měsících, ovšem nezaměňoval bych se "summer drink"! Letní terasa, protějšek vašeho srdce a něco sýrových pochutin budou naprosto vhodnou, zcela dostačující a skvěle ladící společností.

    Pár zákazníků se mě ptalo, při jaké teplotě bílou Frankovku podávat. Je to přece Frankovka, i když bílá. Ideální budiž teplota jako pro bílá vína, čili mezi 8-9 st. páně Celsia. Nevadí, když víno více podchladíte. Ve skleničce vždy o něco zteplá. Horší, když bude již při nalévání teplejší. To už jej pak ve skleničce nezchladíte.

    K zakoupení v e-shopu www.obchod-mikwine.cz za cenu 250,-Kč /láhev (podobně jako u vinaře). Osobně k vyzvednutí pak v Hostinci u Vlachů v Jamném - za stejnou cenu :) A nezapomeňte: víno je taky jen voda - akorát že obsahuje city!

MiK, 10.5.2021